Owoce

owoce_2

W Tajlandii bez problemu kupimy świeże owoce. Są słodkie ananasy, mango, papaje, pomelo, ale też słynny ze swojego zapachu durian. Często widzę znaki „wstęp wzbroniony” z jedzeniem o intensywnym zapachu, w szczególności z durianem. Zawsze na spacerze spotkamy kogoś, kto je sprzedaje z mobilnego wózka. Owoc zakupiony z takiego miejsca dostaniemy pokrojony, zapakowany w woreczek i z wbitą wykałaczką. Można jeść od razu. Jeśli kupujemy ananasa sprzedawca obiera go przy nas i kroi. Staś zajada się bananami, mango i papają.

papaja
Z dostępnych tu owoców spróbowałam do tej pory:
– longan – który trochę przypomina w smaku dostępne w Polsce liczi. W środku też jest pestka, tylko kolor skórki jest beżowy. Smak jest słodki, miąższ delikatny. Używany również w tajskiej kuchni do słodko-kwaśnych dań oraz deserów.
longan
– mangostan – słodki z białym miąższem i twardą skórką. Bardzo dobre, raczej niedostępne w Polsce, bo łatwo psują się w transporcie.
– pitaja – „smoczy owoc”. Przypomina mi w smaku kiwi, jego wygląd jest bardzo efektowny. W środku biały miąższ a na zewnątrz intensywnie różowa skórka. Można jeść łyżeczką.
longan
– karambola – „gwieździsty owoc” z Polski kojarzy mi się tylko jak ozdoba do drinka. Miękki miąższ, można jeść razem ze skórką.
– guava – chyba nie zostanę wielką fanką, ale też nie mówię, że jest złe. Na pewno warto spróbować. Owoce ten pochodzi z Karaibów. Jadany na surowo, robi się z niego też dżem. W Tajlandii nazywany „falang”, czyli obcokrajowiec.
– owoc drzewa bochenkowego (dżakfrut) – owoc sam w sobie jest jednym z największych, je się cząstki w nim występujące niczym pestki.
– jabłko cukrowe – wyglądem przypomina przerośniętą zieloną malinę, jest wielkości jabłka, ma grubą skórę, a w środku biały bardzo słodki miąższ o konsystencji kremowej. Dobre połączenie z mlekiem kokosowym.

jablko_rozane
– rambutan – efektownie wyglądający owoc. Nazwa od malajskiego słowa oznaczającego „owłosiony”. Rambutan je się od razu po oderwaniu skórki.
– salak – „wężowy owoc” – ma charakterystyczną brązową skórkę, smak słodko-kwaskowaty.
– jabłko różane – kształt podobny do gruszki. Soczysty i smaczny miąższ.