Ofiarowanie mnichom jedzenia

Dzisiaj w godzinach 10-12 odbyła się w naszym budynku ceremonia ofiarowywania jedzenia mnichom. 9 mnichów lekko spóźnionych przyjechało samochodami. Najpierw była modlitwa, potem mnisi zjedli posiłek, a jeszcze później obecni podchodzili do mnichów z ofiarą w postaci jedzenia.

food_offering_3

Ofiarowywanie jedzenia jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych rytuałów buddyjskich. W trakcie przekazywania darów mnisi nie odzywają się, nie mówią nawet „kob kun krap” czyli dziękuję. Pierwsi mnisi byli bezdomni i musieli polegać na tym, co otrzymywali od ludzi. Jedynymi rzeczami, które posiadali była szata oraz miska.  W zamian za dary mnisi wspierają społeczność duchowo.

food_offering_4

food_offering_5

Jedzenie w buddyzmie oferuje się również głodnym duchom. Ma nam to przypominać, aby nie być zachłannymi i egoistycznymi. Duchy przypominają nam o naszych słabościach.

food_offering_1

Uroczystość była raczej kameralna. Staś oczywiście był zaczepiany przez różne osoby. Najbardziej rozbawiła mnie pani, która miała na paznokciach namalowane bałwanki i płatki śniegu:) Było ok. 30 stopni, kto myśli o śniegu?;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *