Sanktuarium Prawdy

Jedną z najlepszych atrakcji Pattayi jest Sanktuarium Prawdy. Atrakcja zdecydowanie wyróżnia się na tle  tego, co ofiaruje miasto. Sanktuarium to drewniana świątynia z misternymi zdobieniami. Nie ma tu podobno ani jednego gwoździa.

img_8138

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1981 r. i ma trwać aż do 2050 roku. Z racji wciąż trwających prac zwiedza się w białym kasku, więc każdy z nas może poczuć się jak inżynier;)

img_8099

img_8054

img_8056

Styl w jakim została zaprojektowana świątynia jest zainspirowany buddyjskimi i hinduistycznymi wierzeniami. Każdy z czterech narożników ma wieże odpowiednio z figurami z tajskich, kambodżańskich, indyjskich i chińskich wierzeń i legend.

img_8140

img_8072

img_8128

img_8089
img_8067

img_8045

Twórca czerpie inspiracje z religii, filozofii i sztuki. Dzieło ma skłaniać do refleksji w świecie, w którym człowiek zaczął się za bardzo skupiać na materializmie, zapominając o swojej śmiertelności i duchowości. Teren wokół świątyni można zwiedzać na koniu, w bryczce oraz na słoniu, a także z motorówki od strony wody.

img_8131

Świątynia nie jest w zasięgu publicznego transportu, więc trzeba wynająć taksówkę. Ja dojechałam tam na motorku. A gdy już się tam dotrze, to trzeba kupić bilet za 500 batów. Jest to dużo, ale bez biletu nie mamy możliwości obejrzenia budowli nawet z zewnątrz. Przed wejściem znajduje się punkt widokowy, z którego można zrobić zdjęcie, ale jak tylko się tam zbliżyłam już usłyszałam „ticket please”. Myślę, że m.in. dlatego cena jest tak wysoka.

img_8164

Przykładowo, wstęp do Białej Świątyni w pobliżu Chiang Rai (która też jest znaną atrakcją turystyczną) kosztuje 50 batów, ale z zewnątrz można ją zobaczyć za darmo. Jeśli jednak ktoś wybrał się do Tajlandii i jest w okolicy Pattayi, warto wybrać się do Świątyni Prawdy. Kilka razy dziennie jest zwiedzanie z przewodnikiem po angielsku, a 2 razy dziennie są pokazy tradycyjnego tańca i sztuk walki. Ciekawostką jest fakt, że w środku wśród podobizn zmarłego króla można odszukać również wizerunek Jana Pawła II.

img_8077

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *