Południe Tajlandii – gdzie warto pojechać?

Planując wyjazd na południe Tajlandii nad Morze Andamańskie trzeba dobrze się zastanowić, na które plaże chcemy pojechać. Nikt nie zrobi tego za nas. Możliwości jest wiele, a czas zwykle ograniczony. Nie dla wszystkich ta sama wyspa będzie spełnieniem wakacyjnych marzeń. Jedni szukają szalonych imprez, inni spokoju.

Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę, że wyspiarskie południe kraju jest droższe niż pozostałe regiony. Noclegi, jedzenie, transport. Po drugie, dystans z Bangkoku to kawał drogi. Warto rozważyć nocny pociąg do Surat Thani albo samolot na Phuket, do Krabi czy Trang. Po trzecie, mentalność południowców to sabai sabai (powoli powoli) do potęgi.

Najpiękniejszą plażą w Krabi, na którą można dojechać lądem jest Ao Nang. Biały piasek, czysta woda i przepiękne wapienne skały. Będąc w Ao Nang na pewno warto wybrać się na kajaki w lasy namorzynowe. Najlepiej z lokalnym organizatorem. Samemu być może zrobi się to taniej, ale nie zobaczy tyle, co z tajskim przewodnikiem. Pływaliśmy kajakami w jednej z zatok, a podczas postoju na plaży widzieliśmy malutkie kraby oraz rozgwiazdy, które powoli przekręcały się położone w płytkiej wodzie. Potem wpłynęliśmy w namorzynowy kanion. Po drodze widzieliśmy makaki. Po lunchu pojechaliśmy jeszcze nad zacienione jezioro, gdzie można było skakać do wody albo leniwie pływać na dętce.

IMG_20170219_132520

IMG_20170218_143323

Zdjęcia Wysp Phi Phi (pi pi) znajdziemy w każdym przewodniku po Tajlandii. W latach 80. i 90. nie były jeszcze tak popularne. Potem w Maya Bay kręcono film The Beach (Niebiańska plaża). W 2004 r. tsunami zniszczyło wyspy. Po odbudowie Phi Phi jest miejscem obleganym. W Phi Phi Village są tłumy młodych backpacerów, którzy przyjeżdżają się zabawić.

Na Phi Phi polecam wycieczkę łodzią motorową i nurkowanie z rurką. Tylko motorówką zobaczymy najsłynniejsze plaże: Bamboo Island, Monkey Beach, Maya Bay. Phi Phi jest jednym z najlepszych miejsc na świecie na skorkeling. Żeby podziwiać podwodny świat, nie trzeba żadnych umiejętności. Zakładamy kapok, okulary i rurkę, schodzimy do wody, kładziemy się na brzuchu i kolorowe ryby są na wciągnięcie dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *