Koh Samed – Magiczna Kryształowa Wyspa

Godzinę jazdy samochodem plus 40 minut promem od Pattayi znajduje się popularna wśród mieszkańców Bangkoku na weekendowe wypady wyspa Koh Samed. Kształtem przypominająca płaszczkę wyspa jest znana jako najbliższa stolicy rajska wyspa. Niektórzy uważają, ze wyspa jest zbyt popularna, więc wola wybierać inne. My jednak byliśmy tam w tygodniu i do plaż Trójmiasta w trakcie lata wiele jeszcze brakowało w kwestii zatłoczenia.

IMG_20170307_160926

Odwiedziliśmy 2 plaże po dwóch rożnych stronach wyspy – najdłuższą plażę wyspy – Hat Sai Kaew oraz Ao Phrao. Ta druga trochę bardziej ukryta i zdecydowanie z bogatymi hotelami obok. Plaże są malownicze z przejrzysta wodą, jasnym piaskiem i kokosowymi palmami rosnącymi pod kątem w stronę wody.

IMG_20170308_122636

IMG_20170308_122900

IMG_20170308_123037

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić trochę na siłę, to chyba tylko do tego, że piasek był bardziej złośliwy niż na Koh Chang i lepił się do ciała jak magnes, nawet jeśli nie zamoczyłam palca stopy w wodzie. Wyspa była tłem utworu tajskiego poety dlatego można zobaczyć rzeźby syreny oraz księcia grającego na flecie. Utwór napisany przez Sunthorna Phu jest liczącym 30.000 linijek wierszem i traktowany jest jako tajskie dzieło sztuki literackiej. Ko Kaew Phitsadan czyli „Magiczna Kryształowa Wyspa” jak wcześniej nazywana była Koh Samed jest miejscem ucieczki dla syreny oraz księcia, który zamiast władać mieczem nauczył się gry na flecie. Historia pełna jest magicznych miejsc, olbrzymów i bajecznych postaci.

IMG_20170308_114557

Teren wyspy pokrywa park narodowy Khao Laemya i powinno się uiścić opłatę 200 batów dla obcokrajowców (Tajowie płacą 40 batów), aby móc spokojnie korzystać z plaż. Jeśli po przypłynięciu wsiądziemy do lokalnej taksówki songthaew, kierowca od razu podjedzie pod biuro i opłatę na pewno będziemy musieli zapłacić. Jeśli przypłyniemy jednak z małym bagażem i po prostu przespacerujemy się obok bramy, raczej żaden strażnik nas nie zatrzyma z pytaniem o bilet. Od nas zależy jak bardzo uczciwi chcemy być;) Baza noclegowa jest dostępna praktycznie na każdą kieszeń. My zdecydowaliśmy się na pokój z wiatrakiem za 500 batów. W pokoju znajdowała się również klimatyzacja i za 300 batów więcej za dobę dostalibyśmy do niej pilota;) Transport z Pattayi dostępny jest minibusem lub lokalnymi środkami transportu. Nam z okolic domu udało się złapać minibusa do Rayongu i stamtąd pojechaliśmy jeszcze 25 km do portu. Prom miał odpływać o 13, ale może 13.20 albo nawet 13.30 w zależności czy kapitan będzie czekać na kolejnych pasażerów. Mieliśmy zostać zawołani, ale sprzedający bilety nas nie zauważyli i łódź nam uciekła. To nam się opłaciło, bo podwieźli nas na wyspę motorówką prywatnym kursem (w cenie biletu za prom) i wyszło bezstresowo i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *